czwartek, 23 marca 2017

Tort pomarańczowo-migdałowy







Marzec to w mojej rodzinie miesiąc obfitujący w urodziny pięknych kobiet...obchodzi je moja Mama, Ciocia, Bratowa i najważniejsza głowa rodziny...Babcia :-) W tym roku urodziny Babci obchodziliśmy uroczyście w sporym gronie i okoliczność ta w szczególności prosiła się o coś wyjątkowego. 
Moja Babcia od zawsze była i wciąż jest królową tortów...nikt w naszej rodzinie tortów nie robi...bo nie ma nawet sensu konkurować z tortami Krysi...każdy inny przy nich blednie. Każdy członek rodziny ma swój ulubiony babciny tort...i Babcia zawsze wie, kto jaki lubi i jaki komu przygotować by sprawić przyjemność. Torty są pyszne i piękne...a co najważniejsze przygotowane z ogromnym sercem i miłością, co czyni je absolutnie wyjątkowymi. Ja nawet na swoim ślubie obok kupnego tortu miałam mój ukochany babciny tort rafaello przystrojony przez Babcię kwiatami. 

Pędzimy wszyscy co dnia... coraz szybciej.. .coraz mniej czasu poświęcając najbliższym...Często idziemy na łatwiznę w prezentach i przygotowaniach bo najzwyczajniej nie mamy czasu, głowy albo siły. W tym pośpiechu zapominamy o tym co i kto jest dla nas ważny...A czasem trzeba się na moment zatrzymać by poświęcić czas na to, co naprawdę istotne. Czasem trzeba rzucić wszystko by pojechać w nocy do przyjaciółki gdy nas potrzebuje...Nigdy bowiem nie wiemy co nas czeka jutro. I warto pamiętać o najbliższych, szczególnie o naszych babciach i dziadkach.

Stąd w tym roku postanowiłam, że to ja pierwszy raz przygotuję tort dla Babci...i z duszą na ramieniu (bo przecież nigdy nie będzie tak dobry jak Babci) i nieocenionym wsparciem przyjaciółki (która przyjechała 200 km w środku nocy z nożem do biszkoptów) podjęłam tortowe wyzwanie.
Efekt okazał się być całkiem niezły, wszyscy zgodnie stwierdzili, że pyszny a Babcia śniła o nim jeszcze następnej nocy. Ufff...udało się ! I choć daleko mi do mojej cudownej Babci w tortowych osiągnięciach...to pierwsze koty za płoty ;-) 

Łapcie więc przepis i pieczcie śmiało !

Składniki na ciasto : ( na 1 biszkopt ok 23 cm )

  • 4 łyżki masła (55 g)
  • 150 g drobnego cukru
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1/2 łyżeczki suszonego imbiru
  • 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • skórka z 1 pomarańczy
  • 2 jajka
  • 120 g mąki
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 35 g maki migdałowej lub drobno zmielonych migdałów
  • 1/2 szklanki mleka 


Składniki na krem :

 ( proporcje  i ilość według uznania i potrzeb oraz ilości warstw tortu
 - masa musi być kremowa i niezbyt rzadka )

  •  miękkie masło
  • serek mascarpone
  • cukier puder
  • szczypta soli
  • mleko lub śmietanka - kilka łyżek
  • 1 łyżeczka syropu klonowego - nie jest on konieczny


Dodatkowo :

  • owoce do przybrania tortu
  • dżemy do przełożenia biszkoptów - polecam pomarańczowy i morelowy
  • sok do nasączania biszkoptu - ja użyłam marakujowego, może być pomarańczowy

Przygotowanie biszkoptu :

  1. Nagrzewamy piekarnik do 180 C i przygotowujemy jedną lub dwie blaszki w zależności od tego ile warstw tortu chcemy uzyskać. Uwaga ! Biszkopt można upiec trochę wyższy w odrobinę mniejszej blaszce i go po upieczeniu przekroić na dwa. Ja upiekłam trzy oddzielne biszkopty i uzyskałam z nich wysoki tort. Blaszki smarujemy masłem i posypujemy mąką.
  2. W mikserze lub misce umieszczamy masło, cukier, przyprawy i skórkę pomarańczową i miksujemy na wysokich obrotach do otrzymania w miarę gładkiej masy.
  3. Dodajemy jajka i dalej miksujemy - zgarniając masę ze ścianek misy od czasu do czasu.
  4. Wsypujemy mąkę, proszek do pieczenia, sól i mąkę migdałową i delikatnie mieszamy.
  5. Dodajemy mleko i miksujemy wszystko ze sobą do uzyskania gładkiej, jednolitej masy.
  6. Masę wlewamy do blaszek i pieczemy przez około 15-20 minut, w zależności od piekarnika i rozmiaru blaszki, sprawdzając patyczkiem kiedy ciasto przestanie przywierać do patyczka.  
  7. Po wyjęciu odstawiamy do ostudzenia i w międzyczasie przygotowujemy krem.

Przygotowanie kremu :

  1. Ubijamy masło z serkiem mascarpone na wysokich obrotach aż masa będzie gładka. Nie stresujcie się jeśli po drodze masa będzie cała z grudek i będzie wydawać się jakby lekko sypka.
  2. Stopniowo po trochu dodajemy cukier puder, w zależności od tego jak słodki chcecie mieć krem.
  3. Dodajemy też syrop klonowy i odrobinę mleka i ubijamy na wysokich obrotach przez około 3 minuty.
  4. Jeśli krem jest za mało słodki dodajemy jeszcze cukier puder, jeśli zaś za gęsty to dodajemy mleko.
  5. Masa powinna być na tyle gęsta by nie spadała z tortu, jednocześnie pozwalając łatwo się na nim rozsmarować.


Jak biszkopty i krem są gotowe to zaczynamy budować nasz tort. Proponuję nasączyć każdy biszkopt trochę sokiem owocowym by był bardziej wilgotny. Jeśli robimy dwie warstwy to pierwszą smarujemy kremem robiąc tylko obrzeże dookoła a w środku umieszczamy dżem. Na warstwę dżemu nakładamy ostrożnie warstwę kremu i przykrywamy kolejnym biszkoptem. Jeśli robicie trzy warstwy to powtarzamy tę czynność jeszcze raz - tym razem może być dżemem o innym smaku.
Na koniec po wierzchu smarujemy nasz tort kremem i rozsmarowujemy go po bokach.
Na krem układamy dowolne owoce lub kwiaty.

Powodzenia i smacznego !



















1 komentarz:

  1. To jest najsmaczniejszy tort jaki jadlam, a nie jestem smakoszem tego typu ciast. Nie dosc ze je sie go odkrywajac warstwa po warstwie egzotyczne smaki, to do tego pochłania sie go oczami!!!polecam !!

    OdpowiedzUsuń