poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Carpaccio z kalarepy

Dzisiaj chciałam Wam napisać o banalnie prostym warzywnym daniu z niedocenianej w Polsce odmiany kapusty, a mianowicie : kalarepy :-)
Jest to danie, które można przygotować bardzo szybko na przystawkę bądź jako warzywny dodatek do dania głównego. Zapewniam Was, że zaskoczycie nim gości.


Przygotowanie :

Obraną kalarepkę kroimy w cienkie plastry i rozkładamy na talerzu.
Następnie polewamy ją oliwą z oliwek (nie żałujcie oliwy !) i solimy solą ziołową lub kwiatową. Ja zdobyłam przepiękną i smaczną sól kwiatową na wyspie Lanzarotte, ale taką sól równie dobrze można zrobić samemu z dodatkiem jadalnych kwiatów.
Na koniec kalarepkę posypujemy pokrojoną świeżą bazylią. Ja posypałam ją również świeżym czosnkiem niedźwiedzim. Mniamm !
I co Wy na to ?

Czy wiecie jak wiele zdrowych właściwości ma kalarepa i kto powinien jej unikać ?
Poczytajcie dalej !

* Kalarepa charakteryzuje się sporą wartością odżywczą i zawartością przeciwutleniaczy. Dostarcza witamin (z grupy B, C, K, beta-karotenu) i soli mineralnych (wapnia, magnezu, żelaza i fosforu). Już jedna, średnich rozmiarów główka kalarepy pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. 
*  Kalarepa zawiera luteinę niezbędną do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. 
* Ponadto korzystnie wpływa na układ trawienny. Dzięki zawartości włókien roślinnych reguluje perystaltykę jelit i jest wykorzystywana w leczeniu zaparć. W swoim składzie zawiera także cholagogę, która przyspiesza wydzielanie żółci i usprawnia trawienie. 
* Kalarepa zaliczana jest do warzyw nieuczulających. Dlatego można ją podawać dziecku od szóstego miesiąca życia. 
* Wskazana jest także w diecie cukrzyków, ponieważ należy do produktów bardzo wolno podnoszących cukier we krwi, a jednocześnie nie jest kaloryczna. 
* 100 gram kalarepy to 27 kalorii. Dlatego może być smaczną formą przekąski. 
* Kolejną jej zaletą jest to, że chociaż jest odmianą kapusty to prawie wcale nie zawiera cholesterolu. * Najwyższą wartością odżywczą charakteryzują się młode listki kalarepy, które można wykorzystać jako składnik sałatek. Warto zaznaczyć, że kalarepa najwięcej cennych właściwości zachowuje w formie surowej. 

* Właściwości prozdrowotne kalarepy
-  przyspiesza wydzielanie żółci; 
-  poprawia funkcjonowanie układu trawiennego;
-  stosowana w leczeniu zaparć; 
-  usuwa toksyny;
- ma działanie antynowotworowe; 
- neutralizuje wolne rodniki; 
- utrzymuje na stałym poziomie zawartość cukru we krwi; 
- wskazana w profilaktyce zaćmy; 
- sok z kalarepy poleca się jako środek na krwotoki z nosa. 

Kalarepa jest szczególnie zalecana cukrzykom, chorym na hipoglikemię i miażdżycę. 

Kto powinien unikać kalarepy? Ze względu na obecność szczawianów, kalarepy powinny wystrzegać się osoby z kamicą nerkową. Kalarepa ma właściwości podrażniające, dlatego nie zaleca się jej jedzenia także przy zapaleniu błony śluzowej żołądka, chorobach wrzodowych i innych chorobach przewodu pokarmowego.

Źródło:http://www.smaczny.pl/artykul,wlasciwosci_zdrowotne_kalarepy
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz