Muszę się do czegoś przyznać...powoli staję się eko maniaczką :-) Fascynuje mnie prawie wszystko, co naturalne, zielone, własnej roboty. Zaczynam coraz bardziej świadomie żyć...a co za tym idzie JEŚĆ i karmić moje dziecię. Wyszukuję przeróżne zdrowe, ekologiczne wynalazki by choć odrobinę uchronić się od wszędobylskiej chemii, by żyć zdrowiej i robić coś dobrego dla swojego organizmu.
Nie wiem od kiedy zaczęła się moja miłość do uprawiania własnych ziół i warzyw...czy przyszło to wraz z zachwytem nad wyprowadzką na wieś ? Czy może jednak pojawienie się na świat dziecka, które mogę ukształtować i wychować w duchu zdrowego odżywiania spowodowało, że zachciało mi się chcieć :-) Chcieć sadzić, pielić i uprawiać ogród by móc zobaczyć radość na twarzy synka wcinającego pomidorki z własnego ogródka. Nieocenioną rolę w tym temacie mają zapewne moi rodzice, którzy latem zmieniają się w turbo ogrodników. Mama szalejąca najpierw w ogrodzie a potem w kuchni przy przetworach zapewne zaraziła mnie tym eko szaleństwem :-)
Dziś jestem absolutnie pewna tego, że dziecko MOŻNA nauczyć zdrowego trybu życia, można nauczyć pić wodę...jeść tonę warzyw i popijać wodą brzozową czy też sokiem z jarmużu. Można...tylko trzeba chcieć i być konsekwentnym.
Ale do rzeczy :-)
Dzięki temu, że posiadam eko rodziców, odkryłam w tym roku właśnie sok z brzozy. Świeży..taki prosto z drzewa. Pozyskiwany jest osobiście przez mojego Padre.
Poczytałam tu i ówdzie o cudownych właściwościach tego soku...i piję, piję i piję :-)
Polecam wszystkim pozyskiwanie soku wczesną wiosną, jeśli tylko macie skąd. Sok można pozyskiwać z przynajmniej 10-cio letnich drzew wiosną, do momentu wypuszczenia przez brzozy liści. Żadna to filozofia - potrzebna tylko wiertarka, wężyk i butla na sok.
Poczytajcie dalej o tym eliksirze zdrowia :-)
Naturalne sposoby leczenia i profilaktyki zdrowotnej wracają do łask. Ostatnio furorę robi sok z brzozy, która od lat uznawana jest za drzewo wyjątkowe, mające duże pokłady energii korzystnie wpływającej na człowieka. A sok brzozowy ma rzeczywiście szereg leczniczych właściwości - i to prosto z natury.
Sok z brzozy - właściwości
Specyfik z drzewa zawiera przede wszystkim:
- kwas cytrynowy,
- kwas jabłkowy,
- wapń,
- fosfor,
- potas,
- magnez,
- żelazo,
- witaminy z grupy B,
- miedź,
- związki żywiczne,
- garbniki.
Ze względu na liczne sole mineralne, aminokwasy i unikalne pierwiastki sok z brzozy nie toleruje wysokich temperatur. Nie należy go podgrzewać, ani wystawiać na mocne działanie promieni słonecznych.
Brzoza na przemianę materii i wzmocnienie
Kiedyś sok z brzozy otrzymywano wczesną wiosną, kiedy tylko natura budziła się do życia. Ma on działanie wzmacniające i uodparniające na wszelkie infekcje, szczególnie nasilające się na przedwiośniu. Sok można pozyskiwać samemu. Najlepszym czasem jest początek roku: koniec lutego, marzec i kwiecień. Szczególnie powinny się nim zainteresować osoby ze skłonnością do przeziębień, po przebytych przewlekłych chorobach rekonwalescenci, a także seniorzy. Taki sok reguluje przemianę materii, wzmacnia, pobudza życiową energię.
Sok z brzozy pomaga przede wszystkim wydalić z organizmu niebezpieczne dla naszego organizmu jony sodu i chloru. Znajdziemy je głównie w konserwantach i środkach chemicznych polepszających smak potraw!
Sok z brzozy na kamienie nerkowe
Pączki oraz liście brzozy szczególnie korzystnie wpływają na zdrowie osób ze skłonnościami do kamieni nerkowych. Drzewo to od wieków było uznawane za głównego „czyściciela” toksyn w organizmie oraz jako specyfik zapobiegający powstawaniu piasku i kamieni w moczowodach i pęcherzu moczowym. Jego główną zaletą jest oczyszczanie organizmu ze złogów w przewodach moczowych. Pomaga w wydalaniu moczu.
Domowym sposobem:
Wystarczy 1-2 łyżki stołowe suszonych liści lub pączków zaparzyć w pół litrze wrzątku. Gotować 3 minuty, a następnie popijać.
Kuracja sokiem z brzozy
Należy ją przeprowadzać w odstępach czasowych, stosować regularnie w ciągu kilkunastu dni. Najlepiej przez 2-3 tygodnie pić sok z brzozy 2-3 razy dziennie. Soku z brzozy nie trzeba wypijać dużo, wystarczy ćwiartka szklanki każdorazowo. Dla osób szczególnie osłabionych można zastosować podwójną dawkę i dziennie spożywać szklankę soku, najlepiej rozkładając picie na 3-4 razy w ciągu dnia.
Ze względu na bogactwo mineralne i witaminowe soku z brzozy nie należy łączyć z niektórymi substancjami. Szczególnie w czasie kuracji należy zrezygnować z:
- czarnej herbaty,
- kawy,
- alkoholu,
- szpinaku,
- czekolady,
- szczawiu.
Warto w czasie kuracji także ograniczyć ilość zjadanych wędlin!
Wymienione powyżej produkty zawierają w nadmiarze substancje, które mogą wchodzić w reakcje chemiczne i generować odkładanie toksyn w naszym organizmie lub po prostu działać niekorzystnie na ciało.
Sok z brzozy - przechowywanie
Preparat jest w stanie po ściągnięciu wytrzymać w lodówce do 4 dni. Aby jednak przedłużyć jego walory zdrowotne możemy dolać do soku odrobinę spirytusu. Taka nalewka zachowa na dłużej wartościowe składniki mineralne.
Źródło : http://www.poradynazdrowie.pl/oskola-czyli-sok-z-brzozy-wlasciwosci-i-dzialanie.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz