czwartek, 3 kwietnia 2014

Świeża woda brzozowa - wiosenny cud natury !


Muszę się do czegoś przyznać...powoli staję się eko maniaczką :-) Fascynuje mnie prawie wszystko, co naturalne, zielone, własnej roboty. Zaczynam coraz bardziej świadomie żyć...a co za tym idzie JEŚĆ i karmić moje dziecię. Wyszukuję przeróżne zdrowe, ekologiczne wynalazki by choć odrobinę uchronić się od wszędobylskiej chemii, by żyć zdrowiej i robić coś dobrego dla swojego organizmu.
Nie wiem od kiedy zaczęła się moja miłość do uprawiania własnych ziół i warzyw...czy przyszło to wraz z zachwytem nad wyprowadzką na wieś ? Czy może jednak pojawienie się na świat dziecka, które mogę ukształtować i wychować w duchu zdrowego odżywiania spowodowało, że zachciało mi się chcieć :-) Chcieć sadzić, pielić i uprawiać ogród by móc zobaczyć radość na twarzy synka wcinającego pomidorki z własnego ogródka. Nieocenioną rolę w tym temacie mają zapewne moi rodzice, którzy latem zmieniają się w turbo ogrodników. Mama szalejąca najpierw w ogrodzie a potem w kuchni przy przetworach zapewne zaraziła mnie tym eko szaleństwem :-) 

Dziś jestem absolutnie pewna tego, że dziecko MOŻNA nauczyć zdrowego trybu życia, można nauczyć pić wodę...jeść tonę warzyw i popijać wodą brzozową czy też sokiem z jarmużu. Można...tylko trzeba chcieć i być konsekwentnym.

Ale do rzeczy :-)
Dzięki temu, że posiadam eko rodziców, odkryłam w tym roku właśnie sok z brzozy. Świeży..taki prosto z drzewa. Pozyskiwany jest osobiście przez mojego Padre.


Poczytałam tu i ówdzie o cudownych właściwościach tego soku...i piję, piję i piję :-) 
Polecam wszystkim pozyskiwanie soku wczesną wiosną, jeśli tylko macie skąd. Sok można pozyskiwać z przynajmniej 10-cio letnich drzew wiosną, do momentu wypuszczenia przez brzozy liści. Żadna to filozofia - potrzebna tylko wiertarka, wężyk i butla na sok.

Poczytajcie dalej o tym eliksirze zdrowia :-)

Naturalne sposoby leczenia i profilaktyki zdrowotnej wracają do łask. Ostatnio furorę robi sok z brzozy, która od lat uznawana jest za drzewo wyjątkowe, mające duże pokłady energii korzystnie wpływającej na człowieka. A sok brzozowy ma rzeczywiście szereg leczniczych właściwości - i to prosto z natury.

Sok z brzozy - właściwości

Specyfik z drzewa zawiera przede wszystkim:
 • kwas cytrynowy,
 • kwas jabłkowy,
 • wapń,
 • fosfor,
 • potas, 
 • magnez,
 • żelazo,
 • witaminy z grupy B,
 • miedź,
 • związki żywiczne,
 • garbniki.
Ze względu na liczne sole mineralne, aminokwasy i unikalne pierwiastki sok z brzozy nie toleruje wysokich temperatur. Nie należy go podgrzewać, ani wystawiać na mocne działanie promieni słonecznych.

Brzoza na przemianę materii i wzmocnienie

Kiedyś sok z brzozy otrzymywano wczesną wiosną, kiedy tylko natura budziła się do życia. Ma on działanie wzmacniające i uodparniające na wszelkie infekcje, szczególnie nasilające się na przedwiośniu. Sok można pozyskiwać samemu. Najlepszym czasem jest początek roku: koniec lutego, marzec i kwiecień. Szczególnie powinny się nim zainteresować osoby ze skłonnością do przeziębień, po przebytych przewlekłych chorobach rekonwalescenci, a także seniorzy. Taki sok reguluje przemianę materii, wzmacnia, pobudza życiową energię.
Sok z brzozy pomaga przede wszystkim wydalić z organizmu niebezpieczne dla naszego organizmu jony sodu i chloru. Znajdziemy je głównie w konserwantach i środkach chemicznych polepszających smak potraw!

Sok z brzozy na kamienie nerkowe

Pączki oraz liście brzozy szczególnie korzystnie wpływają na zdrowie osób ze skłonnościami do kamieni nerkowych. Drzewo to od wieków było uznawane za głównego „czyściciela” toksyn w organizmie oraz jako specyfik zapobiegający powstawaniu piasku i kamieni w moczowodach i pęcherzu moczowym. Jego główną zaletą jest oczyszczanie organizmu ze złogów w przewodach moczowych. Pomaga w wydalaniu moczu.
Domowym sposobem:
Wystarczy 1-2 łyżki stołowe suszonych liści lub pączków zaparzyć w pół litrze wrzątku. Gotować 3 minuty, a następnie popijać.

Kuracja sokiem z brzozy

Należy ją przeprowadzać w odstępach czasowych, stosować regularnie w ciągu kilkunastu dni. Najlepiej przez 2-3 tygodnie pić sok z brzozy 2-3 razy dziennie. Soku z brzozy nie trzeba wypijać dużo, wystarczy ćwiartka szklanki każdorazowo. Dla osób szczególnie osłabionych można zastosować podwójną dawkę i dziennie spożywać szklankę soku, najlepiej rozkładając picie na 3-4 razy w ciągu dnia.
Ze względu na bogactwo mineralne i witaminowe soku z brzozy nie należy łączyć z niektórymi substancjami. Szczególnie w czasie kuracji należy zrezygnować z:
 • czarnej herbaty,
 • kawy,
 • alkoholu,
 • szpinaku,
 • czekolady,
 • szczawiu.
Warto w czasie kuracji także ograniczyć ilość zjadanych wędlin!
Wymienione powyżej produkty zawierają w nadmiarze substancje, które mogą wchodzić w reakcje chemiczne i generować odkładanie toksyn w naszym organizmie lub po prostu działać niekorzystnie na ciało.

Sok z brzozy - przechowywanie

Preparat jest w stanie po ściągnięciu wytrzymać w lodówce do 4 dni. Aby jednak przedłużyć jego walory zdrowotne możemy dolać do soku odrobinę spirytusu. Taka nalewka zachowa na dłużej wartościowe składniki mineralne. 

Źródło : http://www.poradynazdrowie.pl/oskola-czyli-sok-z-brzozy-wlasciwosci-i-dzialanie.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz